BATIK TIRNAK TEDAVİSİ

Tırnakların yanlış kesilmesi, genetik yatkınlıklar, yanlış ayakkabı, yanlış pedikür tırnak yatağını bozarak tırnağın deriye doğru uzamasına tırnak batması denir. Bu durum bir süre sonra hastada ağrı ve enfeksiyon olarak belirtilerle ortaya çıkar. Genellikle ayak baş parmağı tırnaklarında görülen bu problem erken müdahele edilmesi gerekmektedir. Hastaların  pedikür salonlarında veya kendi çabalarıyla müdahele etmesi doğru bir davranış şekli olmamakla birlikte tırnak yatağına ve tırnağa zarar veren müdahelelerdir.

TIRNAK BATMASI NASIL TEDAVİ  EDİLİR ? 

ORTONİKSİ YÖNTEMİ DEDİĞİMİZ İKİ YÖNTEM VARDIR. 

Tel uygulaması ( OMEGA – 3TO ) 

Bant uygulaması ( B/S ) 

TEL UYGULAMASI  

Tel uygulaması kişinin ve tırnağın durumuna göre bilinçli bir şekilde uygulanmalıdır. Titanium tel dediğimiz teller bükülerek kanca haline getirilir ve deri içerisine kıvrılmış tırnak kenarlarına uygulanır bu teller iki tarafa da takıldıktan sonra ortada birleştirilerek manuel bir şekilde ara telin kuvveti ayarlanır. Tırnakla birlikte uzayan tel belli periyotlarda değiştirilir.  Tırnak plağının anatomisini düzeltmek , tırnak yatağını genişletmek hedeflenir.  Ağrı -acı hissetmeden sosyal hayatınıza hemen devam edebileceğiniz bir sistemdir.  

BANT UYGULAMASI  

Batık tırnakta kullanılan  Bant Sistemi, uygulamadan önce tırnak yüzeyi freze ucuyla hazır hale getirilir. Özel solüsyonlarla temizlenir. Değişik boyutlarda olan bantlar kişinin tırnak boyutuna göre seçilir ve yatay bir şekilde tırnağa özel bir teknikle yapıştırılır. Esneme kuvveti uygulayarak rolon , konvulut tırnakların batan kısımları yan kenarlardan yavaş yavaş açmaya başlayarak iyileşme gözlemlenir. Her 3 – 4 haftada bir bantın yenilenmesi gerekir zira bant bu sürede özelliğini(esneme kuvvetini) kaybeder. Zaman zamanda kendiliğinden tırnaktan ayrılır. Bu bantın görevini tamamladığının işaretidir. Batığın durumuna ve tırnağın yapısına göre tedavi süresi değişiklik gösterir.(3 ay – 6 ay arasında) 

Avantajları arasında öncelikle tırnağınızda fark edilmez, kullanıldığı andan itibaren ağrınızı tamamen bitirir, günlük yaşama her alanıyla hemen devam edebilirsiniz(Yüzme, hamam, sauna, koşu vb.)